HİZMETLERİMİZ

» Kurumumuz ve Yaşlı Bakımı
          “Kişiye özel ele alınması gereken ihtiyaçlar, yaşlılıkta daha da önem kazanmaktadır.” ilkesini göz önünde bulundurarak yola çıkan Yakamoz Yaşlı Bakım ve Dinlenme Merkezi, verdiği her hizmeti bu anlayışla gerçekleştirmektedir.
   
 Merkezimizde kalan misafirlerimizin sağlık hizmetlerini karşılamak amacı ile gün içerisinde sürekli hemşire bulundurmaktayız.  Ayrıca dahiliye uzmanı doktorumuz haftada iki gün kontrollerini yapmaktadır.

            Hizmet yelpazemiz; sağlıklı yaşlıların yanı sıra Zihinsel ve fiziksel kısıtlamaları olan yaşlılarımız, hastane sonrası bakım gibi birçok rahatsızlığa sahip kişileri kapsamaktadır.
          
            Merkezimizde Özel bakım yatakları bulunmaktadır. Bu sayede hizmet verdiğimiz tüm misafirlerimizin uyku ihtiyacı karşılanırken, sağlık durumlarını göz önünde bulundurarak dinlenebilmelerini   sağlamaktayız.
 
            Temiz oda ve banyolarımızda misafirlerimiz, ihtiyaçlarını uzman kadromuz gözetiminde ve desteğinde kendileri görebilecekleri gibi bakım personellerimiz aracılığıyla' da giderebilmektedirler.
 
            Merkezimizde tek kişilik tuvaleti ve banyosu içerisinde olan, yine tek kişilik tuvaleti ve banyosu içerisinde olmayan, iki yada üç kişilik odalarımız mevcuttur.
 
           Tüm bakım ihtiyaçlarının giderilmesinin yanısıra yaşlarına uygun olarak 3 ana ve 2 ara öğün yemek servisi yapılmaktadır. Kendi başına yemek yiyemeyen misafirlerimizin beslenmesi yardımla sağlanmaktadır.
 
           Yaşlılık yaşamın doğal bir sürecidir. Bu süreci sakin, huzurlu ve mutlu geçmesi kişinin kendisi ve çevresi ile barışık olmasını gerekli kılar. Bu bağlamda; Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından yapılan bireysel görüşmelerle sosyal hayatın içinde ; aile, arkadaş ve çevre ile olumlu iletişim kurmalarında destek hizmeti verilmektedir.
 
            Çaylı sohbet toplantıları, canlı Türk Sanat Müziği dinletileri, doğum günü kutlamaları, bahçe düzenlemesi ve çiçek ekimi, örgü örme, ebru yapımı gibi toplu sosyal aktiviteler ile misafirlerimizin zamanlarını mutlu ve huzurlu geçirmelerini amaçlıyoruz.
 
Kitaplar, günlük gazete, değişik konulardaki dergiler ile yaşama olan bağlılıklarını aktif tutmaya çalışmaktayız.
 
 
» Faaliyetlerimiz
–  Egzersizler
İleri yaşlardaki kişilerin kas direncini artırmak, eklemlerin fonksiyonlarını korumak ya da sürdürmek amacıyla aşağıdaki türden hareketler yaptırmak oldukça önemlidir. Sosyal rehabilitasyon programları ile yaşlı kişilerin yeniden kendi güçlerini fark etmelerini, bağımsızlık düzeylerini artırmalarını ve toplumsal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasını hedefliyoruz.
 
–  Uğraşı terapisi
1910”lu yıllarda belirli bir amaca yönelik bir etkinlikle uğraşan yaşlıların tedavisinde olumlu davranışların dikkati çekmesi ile geliştirilmiş bir bilim dalıdır. Fizyoterapinin kullandığı bazı yöntem ve teknikleri de kullanarak kas ve iskelet sistemine ait bozuklukların tedavisinde de uygulanmaktadır.  Bu hastalıklar arasında felçler ve gelişim kusurları, nörolojik bozukluklar, artrit ve multiple skleroz gibi kronik hastalıklar da sayılabilir.
İlerleyen yaşlarda boş geçirilen zaman süreci artmaktadır. Bu süreç eğer değerlendirilmezse yaşlı bireyler için psikolojik ve duygusal olarak olumsuz etkide bulunur. Birçok yaşlı birey bu boş zamanı etkili ve verimli olarak nasıl geçireceğini bilemez. Kuruluşumuzda bu amaçla aşağıdaki faaliyetler yapılmaktadır. Bu uğraşıların düzenli, devamlı, ilginç, eğlendirici, kolay kabul edilebilir olması ve yan etkilerinin olmaması amaca ulaşmayı kolaylaştırır.
 
a) Bayanlarla örgü
b) Boyama, resim yapma, kağıt katlama
c) Yap-boz yapma
d) Bahçe işleri, çiçek dikimi
e) Boncuk, tespih ve kolye yapımı
f) Ahşap boyama
g) Ebru yapımı
h) Oyun hamuru ile çeşitli faaliyetler
ı) Tavla
i) Kağıt oyunları
j) Dama
k) Okey
ı) Balonla kavram oyunu
 
–                    TV seyretme ve sohbetler
 
–  Film ve belgesel izleme
 
–  Doğum günü kutlamaları
 
–  Kültürel faaliyetler
a) Kitap, gazete, dergi okuma ve okutma
b) Bulmaca çözme
c) Okuduklarını anlattırma
 
 – Yakın çevre yürüyüşleri
Copyright © 2016 Yakamoz Huzurevi
telefon